
Het belang van het polijstproces van de gitaar en de impact ervan op de uiteindelijke afwerking.
In de gitaarbouw- en restauratie-industrie is schilderen slechts het begin van de esthetische transformatie van het instrument. Hoewel het aanbrengen van een hoogwaardige verflaag een zeer belangrijke fase is, is het juist het polijstproces dat de afwerking van een gitaar echt naar een hoger niveau tilt. Polijsten brengt niet alleen de natuurlijke glans en schoonheid van het instrument naar voren, maar speelt ook een cruciale rol bij het verwijderen van imperfecties en het creëren van een glad en egaal oppervlak.
Een correct uitgevoerd polijstproces kan de waargenomen kwaliteit van een gitaar aanzienlijk verhogen, zowel voor de amateur als de professional.
Stapsgewijs polijstproces en benodigde producten: Compound Cut Polish:
-
-
Superfinish Polish
-
Schuurpapier in diverse korrelgroottes, vooral korrel 1500, 2000 en 3000
-
Witte polijstspons – verkrijgbaar in 80 mm en 150 mm
-
Zwarte polijstspons – verkrijgbaar in 80 mm en 150 mm
-
Rhyno-plate – verkrijgbaar in 80 mm en 150 mm
-
1. Voorbereiding van het oppervlak:
Wanneer je begint met het polijstproces, ga je uit van een reeds gelakte gitaar. Deze laklaag kan van betere of mindere kwaliteit zijn, en dus meer of minder onregelmatigheden vertonen.
-
Als het oppervlak goed gelakt is en vrijwel geen onregelmatigheden vertoont, gebruik dan alleen schuurpapier met korrel 2000, gevolgd door korrel 3000.
Met korrel 2000 maak je het oppervlak volledig egaal, en met korrel 3000 verwijder je de fijne schuurkrasjes die eventueel nog overblijven. -
Als de gitaar meer onregelmatigheden vertoont (zoals stofdeeltjes of een sinaasappelhuidstructuur), begin dan met korrel 1000, werk verder met 1500–2000, en eindig met 3000.
Het is belangrijk om door te schuren totdat het oppervlak volledig glad en egaal is. Het oppervlak is klaar voor polijsten wanneer het volledig mat is en er geen glans of onregelmatigheden meer zichtbaar zijn.
2 – Aanbrengen van Compound Cut en Superfinish
Het is belangrijk om te weten dat onze polijstprocedure uit twee fasen bestaat. Om een hoge glans te bereiken, is het noodzakelijk om beide fasen te combineren.
De eerste stap is om de fles krachtig te schudden totdat het product een romige textuur heeft.
Breng vervolgens het product gelijkmatig aan over het gehele oppervlak, zodat er een dunne laag polijstmiddel ontstaat. Begin dan met polijsten met de witte spons (cut-fase).
Let op: voordat je doorgaat naar de volgende stap, is het belangrijk om het overtollige polijstmiddel met een doek te verwijderen.
Wees voorzichtig dat het oppervlak niet oververhit raakt:
-
Polijst niet op te hoge snelheid,
-
Oefen niet te veel druk uit.
Herhaal dit proces vervolgens met de Superfinish-polish en de zwarte spons. Met dit type spons en polijstmiddel bereiken we een hoge graad van oppervlakteglans, in de meeste gevallen tot wel 90% glans.
3 – Reiniging en afwerking van het oppervlak
Op dit punt is het polijstwerk afgerond, maar je zult merken dat je gitaar nog niet zo glanzend oogt als verwacht. Dat komt doordat er nog resten van polijstmiddel op het oppervlak aanwezig zijn.
Om dit te verhelpen heb je enkel een zachte doek nodig en een beetje Polish & Cleaner om het oppervlak licht te bevochtigen.
Zodra je dit gedaan hebt en alle stappen correct zijn gevolgd, zal de gitaar een zeer hoge glans vertonen.

Veelvoorkomende fouten bij het polijsten
– Het niet respecteren van progressief schuren
Fout: Schuren met te grove korrel zonder op te bouwen tot korrel 3000 of het overslaan van schuurstappen kan leiden tot onvoldoende glans en krassen die moeilijk te verwijderen zijn door polijsten.
Oplossing: Gebruik schuurpapier met de juiste korrel en oefen voldoende druk uit. Maak vloeiende, gelijkmatige bewegingen en controleer regelmatig de voortgang om te voorkomen dat je te veel materiaal verwijdert. Zorg dat je de korrelgroottes stapsgewijs doorloopt: 1000 – 1500 – 2000 – 3000.
– Ongelijkmatige druk tijdens het polijsten
Fout: Het uitoefenen van ongelijke druk met de polijstmachine kan leiden tot een ongelijkmatige afwerking en oververhitting van bepaalde delen van het oppervlak.
Oplossing: Houd de polijstmachine voortdurend in beweging, vermijd oververhitting en zorg voor gelijkmatige drukverdeling over het hele oppervlak.
Geavanceerde technieken bij het polijsten
Hieronder volgen enkele geavanceerde polijstechnieken die je kunt toepassen om een nóg beter eindresultaat te bereiken:

1. Werken in kruislagen (cross-hatching)
Polijst elk oppervlak eerst in horizontale en daarna in verticale richting. Dit helpt om alle microkrassen systematisch te verwijderen en een egaler resultaat te verkrijgen.
2. Temperatuurbeheersing
Let goed op de temperatuur van het oppervlak tijdens het polijsten. Oververhitting kan leiden tot doffe plekken of het "smelten" van de lak. Werk met lagere toeren bij gevoelige delen en geef het oppervlak tijd om af te koelen indien nodig.
3. Gebruik van verschillende pads voor verschillende fases
Gebruik schuimpads (foam) met verschillende dichtheden:
-
Wit (hard): voor de eerste grove polijstfase (cut)
-
Zwart (zacht): voor het eindpolijsten (finish)
Wolpads kunnen nog agressiever zijn, maar vereisen ervaring om schade te vermijden.
4. Spot-correctie
Gebruik kleinere polijstsponsjes (zoals 80 mm) voor moeilijk bereikbare plekken of om plaatselijke imperfecties nauwkeurig aan te pakken zonder het hele oppervlak opnieuw te behandelen.
5. Controleer met inspectielicht
Gebruik een sterke LED- of inspectielamp onder een schuine hoek om fijne krassen en hologrammen zichtbaar te maken tijdens het proces. Zo zie je precies waar je nog moet bijwerken.
6. Antistatische reiniging
Gebruik een antistatische cleaner na het polijsten om stof en microdeeltjes te verwijderen. Dit voorkomt dat vuil zich opnieuw hecht aan het oppervlak net voor montage of verpakking.
7. Gebruik van een lakbeschermingsmiddel (optioneel)
Na het polijsten kun je optioneel een lakverzegeling of wax aanbrengen om de glans te verdiepen en het oppervlak te beschermen tegen vuil en UV-straling.
-
Hier zijn twee videotutorials waarin een polijstbeurt wordt uitgevoerd op twee verschillende gitaren.






